Dermatologia

Jak leczyć  trudno gojące się rany? Zastosowanie tlenoterapii hiperbarycznej w dermatologii

Skóra to największy narząd naszego organizmu, jest barierą oddzielającą od środowiska, a jednocześnie zapewnia z nim kontakt.
Choroby skóry często są bagatelizowane w początkowych stadiach, niemniej mają ogromny wpływ na codzienne funkcjonowanie.
Ze względu na bogate unerwienie skóry, większość stanów chorobowych jest bardzo bolesna.
Przerwana łączność skóry stanowi idealne wrota dla wszelkich patogenów (m.in. wirusy, bakterie, grzyby), które niejednokrotnie mogą poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu.
Zły stan, wygląd skóry niejednokrotnie jest przyczyną złego samopoczucia i wielu kompleksów chorych.
Natomiast nieprawidłowe gojenie się ran może doprowadzić do poważnych ograniczeń ruchomości kończyn i tułowia.

Tlenoterapia hiperbaryczna jest stosowana w leczeniu licznych patologii skóry o podłożu niedokrwiennym, infekcyjnym, zapalnym oraz  autoimmunologicznym.

Tlenoterapia hiperbaryczna poprzez poprawę mikrokrążenia, procesy angiogenezy i neowasklaryzacji, a przede wszystkim zwiększenie rozpuszczalności tlenu w osoczu, prowadzi do lepszego natlenienia oraz dostarczenie odpowiedniej ilości substancji odżywczych do komórek skóry. Intensywny proces namnażania się fibroblastów komórek nabłonka i włókien kolagenowych umożliwia powstawanie zdrowej, elastycznej skóry a tym samym gojenie się ran. Właściwości przeciwzapalne tlenoterapii hiperbarycznej zostały szeroko opisane w literaturze. Oddziaływanie na cytokiny wywołujące stany zapalne, zmniejszenie obrzęku oraz uszkodzeń sródbłonka umożliwia szybszą regenerację. Poprawia funkcjonowania układu immunologicznego poprzez wpływ na leukocyty, działa bakteriobójczo i grzybobójczo oraz hamuje toksyny wytwarzane przez bakterie beztlenowe. Oddziaływanie na narządy wewnętrzne skutkuje łatwiejszym usunięciem zbędnych produktów przemiany materii i toksyn z organizmu, a tym samym wpływa na kondycję skór, która staje się bardziej promienna.

Tlenoterapia hiperbaryczna skutecznie wspomaga leczenie m.in. takich chorób skóry jak:

– łuszczyca
– atopowe zapalenie skóry
– egzema
– infekcje bakteryjne skóry i tkanek miękkich
– rany wywołane niedokrwieniem kończyn dolnych
– odmrożenia
– poparzenia
– trudno gojące się rany

pl_PL
en_US pl_PL