Laryngologia

leczenie schorzeń w zastosowaniu tlenoterapii hiperbarycznej w laryngologii
Zawroty głowy mogą się pojawić nawet dwukrotnie rzadziej

Tlenoterapia hiperbaryczna w leczeniu schorzeń laryngologicznych jest w Europie bardzo powszechna, np. w Niemczech ok. 80% chorych z zaburzeniami czynności ucha środkowego jest kierowanych na zabiegi w komorze hiperbarycznej.

W jaki sposób tlenoterapia hiperbaryczna działa w przypadku problemów laryngologicznych?

Komórki czuciowe ucha wewnętrznego są zaopatrywane w tlen poprzez dyfuzję z endolimfy, ponieważ nie posiadają bezpośredniego zaopatrzenia naczyniowego. Niedobór tlenu w komórkach prowadzić może zaburzenia ich prawidłowego funkcjonowania. Podczas tlenoterapii hiperbarycznej zwiększa się ciśnienie parcjalne tlenu w endolimfie a tym samym dochodzi do kompensacji niedoboru tlenu w tych komórkach.

Podczas badań przeprowadzonych przez Lamm w roku 1989, dzięki zastosowaniu tlenoterapia hiperbaryczna uzyskano wzrost ciśnienia parcjalnego tlenu w ślimaku aż o ponad 460% u świnek morskich po urazie akustycznym. Podczas kontynuacji badań na tych samych zwierzętach zaobserwowano również wzrost ciśnienia parcjalnego tlenu w perylimfie błędnika.

Jakie schorzenia narządu słuchu można skutecznie leczyć przy pomocy tlenoterapii hiperbarycznej? (Zgodnie z zaleceniami German Society for ENT-Diseses, Head and Neck Surgery)

• szumy uszne wywołane urazem akustycznym, urazami czaszki, nagłą utratą słuchu i chorobą Meniere`a

• utrata słuchu związana z chorobą Meniere`a, uszkodzeniem toksycznym, urazem akustycznym, urazem czaszki i infekcją

• głuchota związana z nagłą utratą słuchu, chorobą Meniere`a, uszkodzeniem toksycznym, urazem akustycznym, uszkodzeniem ślimaka, uszną postacią półpaśca, urazem ciśnieniowym i powikłaniami pooperacyjnymi

• zawroty głowy związane z ostrą utratą czynności obwodowej części błędnika, podrażnieniem i uszkodzeniem ślimaka, chorobą Meniere`a i nagłą utratą słuchu

pl_PL
en_US pl_PL