Leczenie boreliozy

Leczenie boleriozy i powikłań w tlenoterapii hiperbarycznej

całkowite ustąpienie objawów u ok. 85% chorych , znaczna poprawa
Masz dość ciągłych bólów stawów – to może być bolerioza


Zastosowanie 

Borelioza jest wieloukładową chorobą zakaźną wywołaną przez bakterie (krętki z rodziny Borrelia). Do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez ugryzienie kleszcza, niemniej bakterie borrelii roznoszą również niektóre gzy, bąki, wszy a nawet komary.
Bakterie te żyją wewnątrzkomórkowo oraz przekraczają barierę krew-mózg co mocno utrudnia leczenie farmakologiczne.
Ponadto Borrelia w ludzkim organizmie występuje w 3 formach (krętka, formie L oraz cysty) i każda z nich reaguje na inny rodzaj antybiotyku. Za pośrednictwem krwi krętki rozprzestrzeniają się do odległych miejsc – stawów, serca, układu  nerwowego – przyczyniając się do zaburzeń ich funkcjonowania oraz degeneracji. Przyczyną objawów boreliozy jest toksyna wydzielana przez bakterie, której ilość z biegiem czasu się zwiększa. Krętki czerpią energię z beztlenowego rozkładu glukozy, dlatego też dotlenienie organizmu mocno je osłabia.

tlenoterapii hiperbaryczna

poprzez poprawę mikrokrążenia, procesy angiogenezy i neowasklaryzacji, a przede wszystkim zwiększenie rozpuszczalności tlenu w osoczu, prowadzi do lepszego natlenienia organizmu oraz wzmacnia jego wrażliwość na leki. HBOT likwiduje z organizmu bakterie, grzyby, wirusy i pierwotniaki. Dowodem na działanie hiperbarii tlenowej w leczeniu boreliozy może być wystąpienie reakcji Jarischa-Herxheimera. Martwe krętki wydzielają toksyny, które stopniowo wydalane są przez wątrobę lub nerki. Gdy narządy nie nadążają z wydalaniem toksyn obserwuje się objawy takie jak gorączka, bóle głowy, dreszcze, bóle mięśniowe i kostne, świąd, nudności i wymioty oraz wysypki skórne. Tlenoterapia hiperbaryczna posiada właściwości ochronne przed toksynami bakterii beztlenowych, a tym samym zmniejsza uszkodzenia tkanek.

HBOT

Dzięki regulacyjnym właściwościom na układ immunologiczny działa na cytokiny wywołujące stany zapalne.
Korzystne efekty obejmują poprawę  funkcjonowania oraz regenerację stawów.
U chorych obserwuje się zmniejszenie odczuć bólowych oraz obrzęku stawów.
Hiperbaria tlenowa wspomaga naturalne zdolności organizmu do regeneracji i samoleczenia, pobudza neurogenezę oraz neuroprzekaźnictwo.
Pozytywne efekty obejmują również poprawę wydolności układu krążenia.
Badania Fife`a i wsp. (1998) wykazały, że zastosowanie leczniczego ciśnienia do 2,36 ATA zapewniło poprawę lub całkowite ustąpienie objawów u ok. 85% chorych. Istotny jest również fakt, że przed włączeniem do leczenia HBOT u niektórych pacjentów farmakoterapia była nieskuteczna, a nawet obserwowało się pogorszenie ich stanu.

pl_PL
en_US pl_PL