Tutaj znajdziesz pytania dotyczące niezbędnych informacji, które przydadzą się podczas wizyty i dalszego leczenia.
W Centrum Tlenoterapii Hiperbarycznej TLENmedica parametry są dobierane indywidualnie do każdego pacjenta po wykluczeniu przeciwwskazań do zabiegu. Komory, które stosujemy umożliwiają naszym specjalistom dobranie odpowiedniego ciśnienia terapeutycznego, ilości podawanego tlenu, czasu przebywania w komorze, ilości oraz częstotliwości wykonywania zabiegów.
– Ciśnienie lecznicze – w Centrum TLENmedica wynosi od 1,5 do 2,0 ATA, jest ono dobierane na podstawie schorzenia głównego, chorób współistniejących, wieku oraz aktualnego samopoczucia pacjenta.
– Ilość podawanego tlenu – koncentratory systemu AHA® Flex umożliwiają podaż czystego tlenu aż do 20 l/min. Ilość tlenu dopasowywana jest indywidualnie do pojemności minutowej płuc każdego pacjenta. Wiadomym jest iż zapotrzebowanie na tlen jest inne u dziecka, dorosłego oraz osób zawodowo uprawiających sport. Tlen generowany przez koncentrator jest wilgotny i ciepły, dzięki czemu jest bezpieczny oraz nie powoduje podrażnień i chorób układu oddechowego (np. zapalenia płuc).
– Czas zabiegu – zazwyczaj pacjent przebywa w komorze hiperbarycznej ok. 90 min, składa się na to czas roboczy (kompresja + dekompresja) oraz równe 60 min zabiegu w ciśnieniu leczniczym. Niemniej w niektórych przypadkach (np. stopa cukrzycowa zagrożona amputacją) zaleca się przedłużenie czasu w ciśnieniu leczniczym o 30 min.
Pacjenci przebywają pod stałym nadzorem specjalistów Centrum TLENmedica, którzy czuwają nad ich stanem i mogą dostosowywać parametry również w trakcie trwania zabiegu.
– Ilość zabiegów jest uzależniona od jednostki chorobowej, aktualnego stanu pacjenta oraz indywidualnych możliwości regeneracyjnych organizmu. Pełen cykl tlenoterapii hiperbarycznej wynosi 40 zabiegów i jest on polecany zazwyczaj w przypadku chorób przewlekłych.
– Częstotliwość wykonywania zabiegów – w większości przypadków sesje w komorze hiperbarycznej powinny odbywać się codziennie, ponieważ częstotliwość wykonywania zabiegów w dużej mierze wpływają na skuteczność tlenoterapii hiperbarycznej. Istnieje możliwość wykonywania również dwóch zabiegów dziennie, w takich przypadkach zespół Centrum TLENmedica dostosowuje parametry zabiegów oraz czas pomiędzy kolejnymi wejściami, w taki sposób aby nie doszło do zjawiska zatrucia tlenem.
Tlenoterapia hiperbaryczna jest w pełni naturalną terapią i nie istnieją ograniczenia wiekowe aby skorzystać z zabiegu w komorze hiperbarycznej. Wykluczenie przeciwwskazań do zabiegu oraz indywidualny dobór parametrów (sposób doboru parametrów zabiegów jest opisany w pyt. nr.1) czynią hiperbarię tlenową w pełni bezpieczną metodą leczenia wielu jednostek chorobowych.
Tlenoterapia hiperbaryczna jest w pełni naturalną terapią i nie istnieją ograniczenia wiekowe aby skorzystać z zabiegu w komorze hiperbarycznej. Wykluczenie przeciwwskazań do zabiegu oraz indywidualny dobór parametrów (sposób doboru parametrów zabiegów jest opisany w pyt. nr.1) czynią hiperbarię tlenową w pełni bezpieczną metodą leczenia wielu jednostek chorobowych.
Zdajemy sobie sprawę, że dla wielu rodziców przebywanie przez ok. 90 min z ruchliwym dzieckiem w ograniczonej przestrzeni, takiej jak komora hiperbaryczna, wydaje się czymś niemożliwym do wykonania. 60 min zabiegu w ciśnieniu leczniczym zapewnia najbardziej widoczne efekty terapii, dlatego nie polecamy jego skrócenia. Do komory można wnieść np. książki, puzzle, klocki (przed wniesieniem do komory zabawek prosimy o pokazanie ich pracownikowi TLENmedica, aby upewnić się, że dany przedmiot nie zagrozi bezpieczeństwu w trakcie zabiegu) a tym samym miło spędzić czas z dzieckiem. W trakcie sesji w komorze hiperbarycznej zarówno dziecko jak i opiekun mogą zasnąć, ponieważ będą znajdować się pod stałą opieką zespołu TLENmedica.
Tak, Centrum Tlenoterapii Hiperbarycznej TLENmedica wystawia zarówno faktury vat, jak i proforma na fundacje i stowarzyszenia. Po podaniu przez rodziców / opiekunów pacjenta wymaganych danych oraz ustaleniu kwoty istnieje możliwość wystawienia FV. Faktura zostanie przekazana opiekunom lub może być wysłana pocztą bezpośrednio do siedziby w zależności od procedur panujących w poszczególnych fundacjach.
Na rynku istnieje coraz więcej miejsc, które oferują zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej. Zanim zdecydują się Państwo na skorzystanie z zabiegów należy sprawdzić czy dana placówka posiada sprawdzony, certyfikowany sprzęt oraz wykwalifikowany personel.
Każda komora hiperbaryczna wraz z koncentratorem/generatorem tlenu oraz kompresorem powinny posiadać w widocznym miejscu tabliczkę z numerem seryjnym. Certyfikat bezpieczeństwa jest przypisany do konkretnego urządzenia. Osoba wykonująca zabieg musi odbyć specjalistyczne szkolenie z zakresu tlenoterapii hiperbarycznej oraz obsługi komory hiperbarycznej. Jeżeli dokumenty dotyczące sprzętu oraz uprawnień personelu nie znajdują się w widocznym miejscu, pacjent oraz opiekun powinni mieć możliwość wglądu do nich w każdym momencie.
Świadomi faktu, że nowoczesne, skuteczne i w pełni bezpieczne zabiegi mogą być wykonywane jedynie z wykorzystaniem wysokiej jakości sprzętu, w Centrum TLENmedica stosujemy medyczne komóry hiperbaryczne AHA® Flex.
Systemy hiperbaryczne AHA® Flex są certyfikowane zgodnie z Dyrektywą Europejską MDD 93/42 EEC o urządzeniach medycznych i są produkowane zgodnie z Systemem Zarządzania Jakością dla produkcji wyrobów medycznych ISO 13485. Posiadają 1 klasę bezpieczeństwa zgodnie z EN 60601-1.
Szczególną uwagę należy zwrócić na nieoznaczone komory, które najprawdopodobniej zostały sprowadzone z Chin i nie posiadają zatwierdzenia m.in. przez FDA.
https://internationalhyperbaric.org/alerts/non-fda-cleared-hyperbaric-chambers/
Przed wejściem do komory zwróć uwagę na widoczne oznaki zurzycia sprzętu, np. nieoryginalne szycie przy zamku, rozprucia na pokrowcu itp. Poniżej link do zgłaszania usterki – opis wybuchu jednej z komór oraz urazów poniesionych przez pacjenta.
https://internationalhyperbaric.org/alerts/oxyhealth-portable-hyperbaric-chambers-warning/
- Nieleczona odma opłucna
- POCHP
- Stosowanie leków : Doxorubicyna (Adriamycin) / Bleomycyna / Cis-platyna / Disurfiram (Antabus) / Mafenide Acetate (Sulfamylon)
- ostry stan zapalny zatok bądź ucha
- gorączka, infekcje górnych dróg oddechowych
- zapalenie nerwu wzrokowego
- rozedma z retencją CO2
- ciężka klaustrofobia
- uraz ciśnieniowy płuc bądź ucha
- elektroniczne implanty medyczne
- nurkowanie, latanie w ciągu 24h przed lub po zabiegu
- astma oskrzelowa
- drożny otwór owalny (PFO)
- świeży stan po operacjach w obrębie klatki piersiowej, ucha i zatok
- ciąża
Przygotowanie do zabiegu
1. Prosimy o przygotowanie zmiennej odzieży bawełnianej – koszulka, spodnie i skarpetki. Niedostosowanie się do tego zalecenia jest równoznaczne z niewykonaniem zabiegu.
2. Do komory hiperbarycznej można wnieść książki, gazety (tygodniki/miesięczniki)
3. Do komory hiperbarycznej nie wolno wnosić:
- urządzenia elektroniczne – telefony komórkowe, aparaty słuchowe, zabawek z bateriami, zegarki
- biżuteria
- klucze
- monety
- leki
- metalowe przedmioty nie będące częściami składowymi komory
- gazety
- obuwie
- odzież z materiałów syntetycznych oraz z materiałów elektrostatycznych (można używać jedynie ubrań ze 100% bawełny)
- wyroby zabierające olej, smary lub alkohol
- gum do żucia
- inne przedmioty łatwopalne, ostre oraz uznane za niebezpieczne przez operatora
Procedura zabiegu
Kompresja ok. 10 – 15 min w zależności od zastosowanego leczniczego ciśnienia. Właściwy zabieg leczniczy – 60min.Dekompresja ok. 12 min
Olgierd NowakowskiSkoczek
Komora dzielnie wspiera moje zdrowie
Jest wiele rozwiązań leczenia, dobrze że jest hiperbaria .
Rafał MiłoszyckiArchitekt
Przyspiesza regenerację i zwiększa wydolność organizmu! Dla mnie strzał w dziesiątkę
Marek LewandowskiTrianthlonista